آسفالت نیمه گرم

آسفالت نیمه گرم

مشخصات کلی آسفالت نیمه گرم (اصلاح شده با ساسوبیت)

ساسوبیت از مشتقات زغال سنگ و یک هیدروکربن آلفاتیک است. این ماده دارای دمای ذوب بین 70 تا 110 درجه سانتی گراد بوده و محلول همگن با قیر می باشد.

ساسوبیت به دو شکل فیزیکی قرص مانند (قطر 4 میلیمتر) و پودری (قطر 1 میلیمتر) موجود می باشد.

انبار و نگهداری

بسته و گونی های حاوی ساسوبیت را در محیط سرپوشیده نگهداری کرده و مستقیما روی زمین قرار ندهید و اجازه خیس و مرطوب شدن آن ها را ندهید. این ماده برای سلامتی افراد هیچ ضرری ندارد.

زمان افزودن و نحوه اختلاط
 • ساسوبیت می تواند همچون افزودنی های پلیمری، مستقیما به قیر اضافه شود.
 • ساسوبیت می تواند به پخش مناسب پلیمرهای دیگر همچون SBS نیز در آسفالت کمک کند و مدت زمان مورد نیاز برای پخش آن ها را کم کند.
 • استفاده از میکسر با پره های پارویی می تواند به پخش مناسب ساسوبیت در آسفالت در محل کارخانه کمک کند.
 • اضافه کردن ساسوبیت به مخلوط باید به آرامی صورت پذیرد تا از کلوخه و گلوله شدن آن در آسفالت جلوگیری شود، به دلیل اینکه در صورت کلوخه شدن زمان بیشتری برای ذوب آن باید صرف شود.
 • اضافه کردن ساسوبیت به آسفالت به یکی از دو روش زیر باید انجام شود:
  • اضافه کردن مستقیم به قیر در باسکول به آرامی (در حین فرآیند تولید)
  • اضافه کردن به میکسر کارخانه آسفالت در حین اختلاط و بعد از پاشش قیر و افزايش زمان ميكس جهت اختلاط همگن ساسوبيت
 • پس از ترکیب شدن، ساسوبیت در مخلوط باقی می ماند و کم یا از بین نمی رود. ساسوبیت طبق نتایج آزمایشگاهی از قیر پایدارتر است.
پخش و تراکم آسفالت
 • آسفالت اصلاح شده با ساسوبیت قابلیت تولید، پخش و تراکم تا 20 درجه سانتیگراد کمتر از آسفالت معمولی را دارد.
 • تجهیزات و ماشین آلات مشابه با آسفالت معمولی مورد استفاده قرار می گیرد و نیازی به تغییرات در روش اجرا نمی باشد.
 • در صورت بالا بودن دمای آسفالت به دلیل پایین بودن ویسکوزیته قیر، امکان ایجاد شیار اولیه در حین غلتک زنی وجود خواهد داشت. در این حالت باید غلتک زنی به آرامی انجام شود و اجازه افت دما به آسفالت داده شود. در نهایت شیارهای احتمالی ایجاد شده اولیه در عبورهای بعدی غلتک محو خواهند شد.
مزایای آسفالت اصلاح شده با ساسوبیت

– ساختار شیمیایی- ساسوبیت همچون واکس های پارافینی از نفت خام بدست می آید، جز اینکه وزن مولکولی بیشتری دارد. بنابراین به راحتی در دمای بیش از 120 درجه سانتی گراد با آسفالت حل شده و از آن جدا نمی شود.

– دمای ذوب بالا- وقتی به آسفالت با گریدهای نرم تری اضافه می شود، از بالا آمدن قیر به سطح جلوگیری می کند، که این امر به خاطر واکس های با وزن مولکولی کم است. کاربرد ساسوبیت امکان به کارگیری آسفالت های با گریدهای پایین و نرم تر را می دهد.

– ویسکوزیته کم- ساسوبیت به عنوان بهبود دهنده پخش و جریان آسفالت استفاده می شود. هم در هنگام فرآیند اختلاط و هم در حین عملیات پخش و تراکم آسفالت. تاثیر قابل ملاحظه ساسوبیت در کاهش ویسکوزیته، فرآیند اجرای آسفالت در دماهای کارگاهی را آسان تر می کند، امکان کاهش دماهای اجرا/تولید را فراهم می آورد (کم کردن محدودیت های دمایی)، و در نهایت باعث کاهش نشر بخار و افزایش دمای محیط، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش چرخه های تولید می شود. و این به همین دلیل است که ساسوبیت افزودنی پر کاربرد و ارجح در آسفالت نیمه گرم (WMA) می باشد.

– خاصیت سختی و کریستالی بالا- ساسوبیت به عنوان اصلاح کننده قیر برای تولید یک مخلوط مقاوم در برابر شیار استفاده می شود. همچنین کاربرد آن به عنوان جایگزینی برای SBSدر زمانی که نرمی افزایش پیدا می کند برای جلوگیری از شیارشدگی ضروری است.

نمونه ای از پروژه اجراشده با آسفالت حاوی ساسوبیت

درتیرماه سال 94 اداره کل راه و شهرسازی استان البرز جهت روکش محور ماهدشت-اشتهارد به طول 30 کیلومتر و عرض 7 متر اقدام به استفاده از آسفالت پلیمری با افزودنی ساسوبیت نمود.مهمترین مزیت این آسفالت اصلاح شده افزایش طول عمر تا 2 برابر روش سنتی و کاهش خرابیهای شیار افتادگی و موج افتادگی به میزان قابل ملاحظه است.