تکنولوژی ساخت و سازهای آینده

تکنولوژی ساخت و سازهای آینده

تکنولوژی ساخت و سازهای آینده

تکنولوژی ای که ساخت و سازها در آینده بدون آن ها اتفاق نخواهد افتاد !

طبق اطلاعات جمع آوری شده از چشم انداز صنعت مهندسی و ساخت در سال 2021 ، 76 درصد از مهندسین و پیمانکاران ساخت ابراز کرده اند که قصد دارند در سال 2021 بر روی فناوری های دیجیتال محور سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری در آخرین تکنولوژی های صنعت ساخت به صاحبان کسب و کار و پیمانکاران صنعت ساخت این کمک را می کند که خود را با تغییرات سریعی که در دنیای دیجیتال اتفاق می افتد هماهنگ کنند و در رقابت با رقبای خود برتر و جلوتر باشند.

روش ها و مزایای اجرایی و واقعی برای مدرنیزه کردن فرآیندهای جاری و فعلی در هر صنعتی وجود دارد. و اگر شرکت ساختمانی شما بخواهد در صحنه رقابت باقی بماند، شما نیازمند یافتن راه حل هایی برای ایجاد روش هایی نوین و تغییر استراتژی و گردش کار خود هستید.

فناوری های پیشرفته زیر که به آن اشاره می گردد به شدت باعث تغییر در نوع رفتار و عملکردها در صنعت و چگونگی تکمیل و پیشرفت در پروژه ها در آینده ای نزدیک خواهند شد.

فناوری های نوینی که بزودی صنعت را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد

  • اپلیکیشن های جمع آوری داده
  • پهپادها
  • مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM)
  • واقعیت مجازی
  • پرینت سه بعدی
  • هوش مصنوعی

 

 1- اپلیکیشن های جمع آوری دیتا

خوشبختانه اپلیکیشن ها در صنعت ساخت روز به روز گسترده تر و فراگیرتر می شوند. امکان جابجایی و همراه داشتن آسان تبلت ها و گوشی های هوشمند این امکان را به مهندسین داده که از هر جا و مکانی و با دایره ارتباطات وسیع تری فعالیت نمایند. این اپلیکیشن ها به شرکت های ساختمانی و پرسنل آن ها امکان جمع آوری دیتا و بروز رسانی سریع تری می دهد و این داده ها دقیق تر و با کیفیت بیشتری در دسترس همگان از محل پروژه قرار می گیرد. برقراری و ایجاد این چنین فناوری ای در هر شرکت و پروژه ای بسیار آسان و با سرمایه گذاری حداقلی قابل انجام است و مزایایی مانند موارد زیر را به همراه دارد:

  • صرفه جویی چشمگیر در زمان و کاهش امکان ورود داده های نادرست
  • بهبود در جریان و گردش کار
  • افزایش ایمنی در کار
  • امکان گزارش دهی لحظه ای

 

2- پهپادها

با رشد سریع تکنولوژی پهپادها و افزایش دقت آن ها حتی می توان شاهد کاهش نیروی انسانی و دخالت انسان در پیشبرد و ساخت پروژه ها بود.

ارزش صنعت پهپادها از 2 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار در این دهه میلادی رشد خواهد کرد.

 

3- مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM)

این فناوری در واقع شبیه سازی مجازی پروژه های واقعی با جزییات اجرایی و کاربردی کامل است. BIM یک کاتالیزور برای ایجاد تغییرات اساسی در چگونگی مدیریت، طراحی و پیشرفت پروژه های عمرانی است. سرمایه گذاران کلان در صنعت ساخت در کشورهایی مانند هند، هنگ کنگ، کره جنوبی، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان عقیده دارند BIM می تواند به بهبود افق طراحی و تغییر الگو و فرهنگ طراحی و اجرای پروژه ها کمک کند.

4- واقعیت مجازی (VR) و فناوری های پوشیدنی

واقعیت مجازی در واقع در ارتباط و در راستای فناوری BIM است، به طوریکه به درک بهتر از پروژه های پیچیده کمک فراوانی می کند. برای مثال شما طراحی پروژه را به روش BIM انجام می دهید و سپس به وسیله تکنولوژی VR قادر خواهید بود به صورت واقعی و با حس واقعی پروژه ساخته شده را در حالت مجازی بیشتر مورد بررسی قرار دهید تا در صورت وجود اشکالات و نیاز به اصلاحات احتمالی آن ها را قبل از شروع به ساخت پروژه برطرف و مورد بازبینی قراردهید.

5- پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی به عنوان یک تکنولوژی در صنعت ساخت پتانسیل ایجاد تغییرات شگرف در این حوزه را داراست. برای مثال در یک پروژه المان ها و بخش های مختلف می تواند در محل دیگری با سرعت بالا تولید و سپس برای سر هم کردن به محل پروژه حمل شود. همچنین امکان تولید در محل پروژه وجود دارد که باعث کاهش پرت مصالح و کاهش هزینه های حمل و انبارداری می شود. اگرچه در حال حاضر در حجم و مقادیر بزرگ محدودیت هایی برای این روش وجود دارد، با وجود اینکه دستگاه های پرینتری برای این نوع پروژه ها هم وجود دارد اما هزینه بسیار بالایی تحمیل می کند.

6- هوش مصنوعی

سال های زیادی است که هوش مصنوعی (AI) بهره های فراوانی را به دست اندرکاران صنعت ساخت رسانده و باعث افزایش ایمنی، بهبود گردش کار و انجام سریع تر، دقیق تر و بهتر پروژه ها شده است. با این حال همچنان بسیاری از شرکت های پیمانکار در حال پیگیری و مطالعه بر روی چگونگی بهره مندی بیشتر از این فناوری برای مجموعه و پروژه های خود به صورت انحصاری هستند.

در نهایت باید اشاره کرد که هر نوع سرمایه گذاری شرکت ها بر روی آخرین و بروز ترین فناوری ها بدون شک باعث ایجاد برتری و فاصله با رقبا در آینده ای نزدیک خواهد شد. به نظر شما بهترین روش برای دستیابی به اهداف شرکت شما کدامیک از فناوری های ذکر شده است؟

برای دسترسی به اخبار محصولات و تکنولوژی های نوین در صنعت ساختمان مقالات ماندگار را دنبال کنید و با کارشناسان فنی این شرکت در تماس باشید.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.